Od samego rana ruszyliśmy z dystrybucją maseczek, które dziś otrzymaliśmy. W pierwszej kolejności trafiają one do osób szczególnie narażonych na zakażenie koronawirusem, czyli do naszych seniorów, osób samotnych, niesamodzielnych oraz innych będących w grupie szczególnego ryzyka.
Proszę o cierpliwość – na pewno, każdy potrzebujący otrzyma maseczkę.
Maseczki roznoszą pracownicy Urzędu, wolontariusze, druhowie z OSP oraz sołtysi. Wszystkim zaangażowanym z góry dziękuję za włączenie się do naszej akcji.
Maseczki są wielorazowego użytku i wykonane są z certyfikowanego materiału.  Maseczkę wielorazową powinniśmy regularnie prać i dezynfekować. Tylko tak maseczka będzie najlepiej nas chronić, a jej noszenie będzie dla nas bezpieczne.
Wskazówki dotyczące prania maseczek wielorazowych
Zdejmij maskę wielorazową ostrożnie, pamiętając by nie dotykać jej wierzchniej warstwy. To właśnie tam gromadzi się najwięcej bakterii i wirusów przed którymi chcemy się chronić. Złap maseczkę za troki lub gumki i włóż ją do foliowego woreczka. Szczelnie go zamknij. W ten sposób przechowuj maseczkę do czasu jej prania.
Aby zminimalizować ryzyko przeniesienia drobnoustrojów z maseczki na dłonie, załóż jednorazowe rękawiczki lub ostrożnie wrzuć zawartość woreczka do pralki. Pierz maseczki wielorazowe w temperaturze minimum 60 stopni przez około 45 minut. Dobrze się sprawdzi program do prania bawełny. W tej temperaturze giną niebezpieczne dla zdrowia bakterie i wirusy.
Pamiętaj by prać maseczki oddzielnie, to znaczy nigdy nie pierz ich razem z innymi ubraniami.
Do prania maseczek wielorazowych możesz użyć powszechnie dostępnych środków piorących.
Maseczki możesz również zdezynfekować. Użyj do tego celu preparatu antybakteryjnego na bazie alkoholu i spryskaj nim powierzchnię maseczki. Pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.
Razem możemy wiele!