Urząd w domu

Kiedy już rozsiądziesz się w fotelu lub na kanapie, wejdź na stronę www.gov.pl. To tam znajdziesz informacje o wszystkich naszych e-usługach, a także proste instrukcje jak z nich korzystać. To nic skomplikowanego. Na pewno sobie poradzisz. 

Co możesz załatwić online? Mamy e-usługi dla rodziców i kierowców. Przez Internet wyrobisz dokumenty i rozliczysz podatki. Oto tylko kilka najpopularniejszych e-usług:

  • dla rodziców: zgłoszenie urodzenia dziecka, złożenie wniosku o 500+,
  • dla kierowców: możliwość sprawdzenia punktów karnych, czy historii pojazdu, 
  • związane z dokumentami: możliwość złożenia wniosku o dowód osobisty, zgłoszenie utraty dowodu osobistego, wniosek o odpis aktu stanu cywilnego.

Przez Internet możesz się także m.in. zameldować lub wymeldować, czy założyć działalność gospodarczą. Moglibyśmy długo wymieniać…

-Stale pracujemy nad nowymi e-usługami. Wszystko po to, by ułatwiać Polakom życie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Listę wszystkich e-usług znajdziesz na www.gov.pl/uslugi-dla-obywatela. Skorzystaj z wygodnej wyszukiwarki – dzięki niej pójdzie Ci sprawniej.

Profil zaufany na start

Aby korzystać z e-administracji potrzebujesz profilu zaufanego (PZ). To Twój klucz do e-usług – bezpłatne i bezpieczne narzędzie, dzięki któremu potwierdzisz w internecie swoją tożsamość.

Załóż go od ręki. Masz do wyboru dwie możliwości:

Skorzystaj z bankowości elektronicznej.

Jeśli masz konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe lub na platformie Envelo możesz założyć PZ przez Internet. Cały proces zajmie Ci kilka minut:

Krok 1: w systemie bankowości elektronicznej Twojego banku wypełnij formularz o założenie profilu zaufanego.

Krok 2: operację potwierdź bankowym kodem autoryzacyjnym. Na adres mailowy otrzymasz potwierdzenie założenia konta.

Załóż PZ online i potwierdź go w ciągu 14 dni w jednym z 1500 Punktów Potwierdzających.

Krok 1: wejdź na stronę www.pz.gov.pl i wybierz możliwość założenia profilu zaufanego z potwierdzeniem w Punkcie Potwierdzającym,

Krok 2: po założeniu PZ w Internecie, idź do Punktu Potwierdzającego. Masz na to 14 dni od złożenia wniosku. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy znajduje się najbliższy.

Więcej informacji o zakładaniu profilu zaufanego znajdziesz na stronie: www.gov.pl/zaloz-profil-zaufany 

Wideo