Współcześnie, trudno wyobrazić sobie nasze codzienne funkcjonowanie, bez otaczającego nas zewsząd plastiku. Tworzywa sztuczne to nieodłączny element naszego życia. Są wykorzystywane praktycznie wszędzie, w przemyśle spożywczym, motoryzacyjnym, farmaceutycznym, chemicznym, kosmetycznym, czy odzieżowym. Jednak plastik, prócz wielu praktycznych zastosowań, ma także swoje ciemne strony.

 

Nie ulega wątpliwości, że tworzywa sztuczne wpisały się na trwałe w życie ludzkości, stanowiąc jego część. Opakowania na żywność, butelki, elementy wyposażenia pojazdów, blistry na medykamenty, beczki i inne pojemniki zwiększonej objętości, choćby te służące do gromadzenia odpadów, to z jednej strony wygoda, z drugiej zaś znaczący problem. Ułatwiają nam życie o tyle, że ich zastosowanie jest niemal powszechne i tylko kreatywność człowieka ogranicza ich zastosowania. Musimy jednak pamiętać, że tworzywa sztuczne rozkładają się w bardzo długim horyzoncie czasowym i niezwykle ważnym jest sprawnie funkcjonujący system odzysku i recyklingu odpadów należących do frakcji ogólnie zwanej plastikiem. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, w której tworzywa sztuczne masowo lądują na składowiskach odpadów, bo z jednej strony pewnym jest, że będą na nich leżeć przez setki lat, z drugiej zaś plastiki produkowane są z użyciem surowca niezwykle cennego, a mianowicie ropy naftowej.

 

Pamiętajmy, że Polska jest krajem bardzo zasobnym w różnego rodzaju złoża, ale jeśli chodzi o ropę naftową nie posiadamy jej zbyt wiele, w konteście rodzimych złóż czarnego złota. Surowiec ten w dużej mierze importujemy z Rosji i krajów arabskich tj. Irak i Arabia Saudyjska. Co roku przerabiamy na tworzywa sztuczne od 4% do 6% ropy naftowej, która do nas przypływa. Gdybyśmy sprawnie przetwarzali tworzywa sztuczne na nowe rzeczy z plastiku, to znacząco mniej ropy musielibyśmy sprowadzać do naszego kraju. Tymczasem przetwarzanie tworzyw sztucznych w Polsce obejmuje blisko połowę odpadów tej frakcji. W połowie zaś cenny surowiec w postaci przetworzonej ropy umyka ponownemu wykorzystaniu. Miejmy na względzie, że im więcej plastiku trafi powtórnie do przerobu, tym mniej ropy będziemy musieli importować i tym więcej pieniędzy pozostanie w naszym kraju na ważne cele, edukację, naukę, kulturę, służbę zdrowia czy obniżkę podatków.

 

Od produkcji i wykorzystania plastiku w wielu zastosowaniach życia codziennego nie odejdziemy, przynajmniej na razie. Jednak zwróćmy uwagę na fakt, iż plastik nie należy do najzdrowszych opakowań na żywność. Szczególnie niebezpieczne jest dopuszczanie do sytuacji nadmiernego przegrzania czy zmrożenia plastikowych opakowań na żywność, w tym m.in. butelek plastikowych. Butelka PET, jest bardzo popularnym opakowaniem, dominującym w segmencie wód czy napojów. Jednak poddana wspomnianym procesom zmiany temperatur modyfikuje swoje właściwości i do żywności mogą wówczas przeniknąć niebezpieczne substancje. W tym miejscu wspomnieć należy choćby o Bisfenolu A (BPA), który jest stosowany przy produkcji tworzyw sztucznych, a któremu mocno przyjrzał się rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wskazny związek chemiczny ma zostać całkowicie wyeliminowany ze wszelkich produktów zawierających BPA, które mogłyby szkodzić konsumentom do czasu wykazania niekancerogennego wpływu BPA na człowieka. Aktualny stan wiedzy, poparty badaniami, wskazuje na wysoką szkodliwość BPA dla organizmu człowieka, do którego dostaje się on za pośrednictwem żywności przechowywanej i pakowanej m.in. w plastikowe opakowania. Pamiętajmy również, żeby pod żadnym pozorem nie korzystać szczególnie z plastikowych opakowań, które uległy uszkodzeniom mechanicznym, np. nie używać wielokrotnie ulegających odkształceniom butelek PET. Struktura ich plastiku zauważalnie ulega uszkodzeniom, a to czyni je dodatkowo mniej przyjaznymi dla zdrowia.

 

Natura człowieka, jego dążenie do kreatywnego radzenia sobie z problemami codzienności, co rusz wykazuje się nowymi pokładami pomysłów. I tak, jak swego czasu, wymyśliliśmy jako ludzkość możliwość przetwarzania ropy naftowej na tworzywa sztuczne, ze wszystkimi tego konsekwencjami, tak z biegiem lat z pewnością wdrożymy w życie rozwiązania technologiczne, które odpowiedzą na bolączki teraźniejszości i przyszłości. Ważnym jest, by do czasu nowych odkryć i wejścia w życie choćby nowych metod pakowania produktów spożywczych, korzystać z aktualnie nam dostępnych rozwiązań z głową. Korzystajmy z plastików mądrze, dbając o nasze zdrowie i stan środowiska naturalnego. Segregujmy i odzyskujmy jak największą część tworzyw sztucznych, co odbędzie się z korzyścią dla nas i przyszłych pokoleń. Przy segregowaniu odpadów platikowych, nie zapominajmy oczywiście o zmniejszaniu objętości wszelkich opakowań, tak by samochody ciężarowe odbierające od nas odpady, nie woziły powietrza, bo wożąc nie zgniecione odpady zamiast właściwie przygotowanego surowca w dużej ilości i masie, marnują ropę, a tą z kolei kupujemy za obrzymie pieniądze z zewnątrz i kółko się zamyka.

 

Ropa naftowa jeszcze przez dziesięciolecia będzie nam towarzyszyć, ułatwiając życie, umożliwiając bliższe i dalsze podróże, wreszcie pozwalając ją kształtować w różnoraki sposób. Traktujmy ją z szacunkiem, ale i z odpowiednią dozą ostrożności. Nam i naszemu środowisku powinna ona przede wszystkim jak najmniej szkodzić. Bądźmy ekologiczni, segregujmy.